Jak vybrat balanční podložku?

Balanční podložky můžete využít nejen k posílení vnitřních svalů, ale také jako rehabilitační pomůcku. Balanční podložka slouží nejenom k aktivnímu cvičení, ale například i k sezení, kdy se učíte správnému držení těla. Stačí si jen vybrat tu nejvhodnější a zároveň zvážit, jak velká by měla být, případně jakou by měla mít nosnost.

Bosu patří mezi nejoblíbenější balanční pomůcky.

Typ balanční podložky

Balanční podložka z gymnastického míče (BOSU)

Tento typ podložky představuje polovinu gymnastického míče, který je nasazen na tvrdou desku. Cvičit na ní můžete z obou stran. Tvrdá strana je určená pro cviky vestoje, měkkou část využíváme na cviky vleže nebo vsedě.

Balanční podložka na židli

Balanční podložku si umístěte na kteroukoliv židli, pevnou i točící. Díky ní si zpevníte sed a pomůže vám udržet rovná záda.

Balanční deska

Balanční desky slouží k rehabilitaci i tréninku. Posilujeme s nimi střed těla, zlepšujeme jeho držení a také koordinaci pohybů.

Balanční podložka pro děti

Nejenže si na balanční podložce děti vyhrají, ale také si zlepšují stabilitu a koordinaci pohybu. Zpevňují si vnitřní svalstvo zábavnou metodou, která je hned tak neomrzí.

Balanční podložky pro psy

I naši čtyřnozí domácí mazlíčkové občas potřebují rehabilitovat. Balanční podložka pro psy ale také slouží k rozvoji přirozeného postoje končetin.

Balanční podložky používají i profesionální sportovci.

Nosnost balanční podložky

Do 120 kg

Balanční podložky s nosností do 120 kg využijí především děti a osoby menšího vzrůstu a drobnější postavy.

Do 150 kg

Balanční podložky do 150 kg ocení především muži a ženy vyšší a robustnější postavy.

Do 200 kg

Tento typ balanční podložky už lze řadit k poloprofesionálním tréninkovým pomůckám, které mohou využívat muži i ženy.

Nad 210 kg

S balanční podložkou, která má nosnost 210 kg a vyšší, se nemusíte bát žádných cviků. Taková podložka vydrží téměř všechno a bude vám sloužit dlouhá léta.

Podložku si vždy vybírejte podle vaší současné váhy a přičtěte si k ní 10 kg. Pokud bude podložku využívat celá vaše rodina, řiďte se nejtěžším členem rodiny.

Velikost podložky

V současnosti seženete na trhu podložky o průměru zhruba 32 až 38 cm . K dostání jsou ovšem také podložky s průměrem od 39 cm do 59 cm a největší balanční podložky mají průměr větší než 59 cm. Obvykle platí, že čím vyšší cena balanční podložky je, tím větší je její rozměr. Velikost podložky rovněž vybírejte podle vaší tělesné konstrukce.

Příslušenství

Součástí téměř každého balení bývá pumpička, kterou si můžete balanční podložku dle potřeby přifouknout. Zároveň doporučujeme pořídit si expandéry, které pomáhají posilovat ruce, případně si dokupte instruktážní tištěné návody jak na balanční pomůcce cvičit, případně jsou k dostání taktéž online video návody.

Gymnastický míč pomáhá s rehabilitací a zároveň ho můžete využít i při kardio cvičení.

Některým lidem, zejména začátečníkům také pomáhá, když si pod balanční podložku přikoupí cvičební protiskluzovou podložku, aby jim BOSU nebo jiná podložka se zaoblenou stranou neklouzala. Výbornou cvičební pomůckou je i gymnastický míč.

Oblíbené cviky

  • Nástup jedné nohy

Tento cvik vám zpevní celé tělo. Na podložku s plochou základnou si stoupněte jednou nohou, která by měla být mírně pokrčená, následně se snažte co nejdéle na jedné noze udržet rovnováhu. Takto pokračujte i s druhou nohou.

  • Pata, špička

Stoupněte si na balanční podložku a nejprve oběma nohama naráz přenášejte váhu na špičky, pak na paty. Opakujte několikrát za sebou. Ruce mějte volně podél těla, tak snadněji udržíte rovnováhu. Dejte si pozor, abyste se neprohýbali v bedrech.

  • Dřepy

Oběma nohama si stoupněte na vypouklou stranu podložky a snažte se držet balanc. Jakmile si budete jistí svou stabilitou, začněte mírně krčit nohy až do úplného dřepu.

  • Kliky

Klekněte si na všechny čtyři, kolena posuňte dále od podložky, rukama se zapřete o vypouklou stranu podložky a zkuste udělat alespoň tři kliky za sebou. Kolena můžete mít opřená o zem (dámský klik), případně můžete nohy napnout a zkusit klasický klik.

Zapamatujte si, že čím zaoblenější je spodní část balanční podložky, tím budou cviky náročnější na stabilitu.

Nejčastější otázky

Lze používat balanční podložky k sezení i ke cvičení?

Samozřejmě, jen záleží na tom, jakou balanční podložku si pořídíte. Vybírat si můžete z nepřeberného množství balančních podložek na židli i k aktivnímu cvičení.

Mohu na balanční podložce cvičit bez předchozích zkušeností?

Vždy raději doporučujeme konzultovat správnost jednotlivých cviků s fyzioterapeutem nebo trenérem. Případně si můžete pořídit tištěný návod.

Mám na balanční podložce cvičit v botách, ponožkách nebo naboso?

Vždy je lepší cvičit naboso, neboť tak budete nejlépe vnímat rozložení chodidla, jeho klenbu a oporu o plosku nohy.